Vi går alle gjennom glemselskurven, men ... vet du hva det er?

Vi går alle gjennom glemselskurven, men ... vet du hva det er? / psykologi

Det var Ebbinghaus (1885) som først studerte systematisk hvordan vi glemte som tiden gikk.. Vi er alle oppmerksomme på dette fenomenet på en intuitiv måte, derfor vurderer vi informasjonen vi vil beholde i minnet, slik at vi unngår at det over tid blir slettet. Så skyver vi alle ned i glødenes kurve, selv om vi ikke vet hvordan vi skal forklare det på denne måten.

Det mest nysgjerrige er å studere dette fenomenet, som i større eller mindre grad skjer, men med en lignende form var Ebbinghaus sitt eget eksperimentelle emne. På denne måten endte han med å definere hva som nå er kjent som glemselkurve.

Som vi sier, Ebbinghaus var den første psykologen for å studere minnet vitenskapelig, eller i det minste var han den første som prøvde det. Han trente på Universitetet i Bonn, der han fikk doktorgrad i 1873. Han utviklet også sin karriere som minnesforsker med en ide i tankene: metodene for kvantitativ analyse var gjeldende for høyere mentale prosesser.

Sett på en annen måte, Ebbinghaus trodde at man i psykologi kunne måle og måle seg godt. For dette tøvet han ikke med å ta som referansevariabel en som vi alle måler: tid. I ditt tilfelle, tiden for å glemme.

Han gjorde mange svært pålitelige eksperimenter for eksperimentelle kontrollinstrumenter som var tilgjengelige på den tiden. Med disse forsøkene prøvde å beskrive funksjonen til vårt minne basert på en rekke lover.

For eksempel utførte han en test for å utforske minne, kjent som "gap test", basert på gjentakelse av setninger der noen ord hadde blitt utelatt frivillig. Med dette arbeidet håpet jeg ikke bare at man kunne arbeide med å forstå læringsevnen og glemme, men at den ville ha praktisk verdi på utdanningsområdet..

"Ebbinghaus var den første psykologen som vitenskapelig studerte minnet"

Mange av kritikerne som har mottatt konklusjonene av undersøkelsene, er basert på hvilken deres interesse var snarere den ene av oppkjøpet av vaner av verbal gjentagelse i stedet for studiet av minnet som det opererer i situasjoner i dagliglivet. Det vil si at det skyldes at resultatene er svært gode for kontrollerte laboratorieforhold, men at i vårt virkelige liv er minnet underlagt betingelser som nesten ikke kan replikeres i et laboratorium, for eksempel motivasjon, utilsiktet gjennomgang eller påvirkning av følelsesmessig påvirkning.

Blant hans verk skiller seg ut The Intelligence of School Children (1897), minne (1913), Lærebok for eksperimentell psykologi, vol. 1 (1902), vol. 2 (1908). Før du snakker om glemselkurven, Det er nødvendig å vite noen grunnleggende aspekter om minne og læring som vil hjelpe oss bedre å forstå betydningen av denne kurven.

Hva er læring?

Det er ikke lett å definere læring formelt fordi det er mange forskjellige perspektiver. Hver av dem understreker en annen fasett av denne komplekse prosessen. En definisjon av læring kan rett og slett referere til observerbar oppførsel.

For eksempel indikerer det faktum at noen kjører bil godt at personen har lært å kjøre. En annen definisjon av læring kan også referere til en tilstand av intern kunnskap som kunne demonstreres, i sin tur ved å gi eksempler på hvordan en teori er oppfylt.

"Læring er en utvunnet forandring i en organisms mentale tilstand, som er en konsekvens av erfaring og har en relativt permanent innflytelse på organismens potensial for senere adaptiv oppførsel"

Mange ordbøker definerer denne typen læring som "kunnskap oppnådd gjennom studie". I det daglige språket sier vi det greske alfabetet, navnene på beinene til det indre øret eller stjernene i konstellasjonen Cassiopeia. Begge perspektiver (observerbar oppførsel og intern tilstand) er viktige og kompatible synspunkter i dagens teori om læring.

Dermed kan læring defineres som følger: "Læring er en avledet forandring i en organisasjons mentale tilstand, som er en konsekvens av erfaring og påvirkning relativt permanent i organismens potensial for etterfølgende adaptiv oppførsel ".

Ebbinghaus-studioene

Foreningens lover påvirket direkte studiet av læring. Det er ikke noe bedre eksempel på dette enn arbeidet til H. Ebbinghaus (1850-1909). Ifølge Ebbinghaus kunne utviklingen av en sammenheng mellom to psykiske hendelser bli bedre studert ved hjelp av stimuli som var uten noen tidligere forening.

Like etter å arbeide med stimuli som ikke var fornuftig, brukte Ebbinghaus de såkalte nonsens stavelsene (BIJ eller LQX) som han ansett hadde ingen inneboende betydning. Ebbinghaus brukte mye tid på å forene en stimulans med en annen, og så reciterte dem.

Arbeid på denne måten og med denne typen stimuli (meningsløse stavelser), direkte testet mange av foreningens prinsipper, utviklet mer enn 100 år før. For eksempel bestemte det seg for om stimuliene som var skrevet sammen i listen, ville bli knyttet sterkere enn stavelsene som ikke var nær hverandre.

Ebbinghausforskningen bekreftet mange av de ideene som ble foreslått for første gang av britiske empirikere. For eksempel er proaktive foreninger sterkere enn tilbakevirkende (hvis stavelsen "A" går foran stavelsen "B", så kalles "A" bedre minnet om "B" enn "B" minnet om "A" ). Interessant, ikke sant??

Minnet

Å studere læring er å studere minne og derfor også kurven for å glemme. Tenk det Læring ville ikke være mulig uten minne fordi hver utførelse av en lært reaksjon krever tilbakekalling (delvis eller totalt) av den forrige testen.

Minnefaser

Det som lagres i minnet vårt, det vi lærer går gjennom minst tre faser: koding, lagring og gjenoppretting. I den første fasen av all læring er det vi gjør kodifisere informasjonen, oversette den til nervesystemet vårt og på dette språket gjøre et hull i vårt minne.

For det andre, under oppbevarings- eller lagringsfasen, fortsetter informasjon eller kunnskap over tid. I noen tilfeller kan denne fasen være ganske kort. For eksempel, informasjonen i korttidshukommelsen varer bare omtrent 15 til 20 sekunder, omtrentlig.

"De tre faser av minnet er: koding, lagring og gjenoppretting"

I andre tilfeller kan lagring av et minne vare i livet. Denne form for lagring kalles "Langtidshukommelse". For det tredje, gjenopprettings- eller utførelsesfasen er en der personen husker informasjonen og gjør svaret, gir bevis på at de har lært før.

Hvis gjennomføringen er tilstrekkelig med hensyn til nivåene som vises under oppkjøpet, sier vi at glemsel er minimal. men, Hvis gjennomføringen avtar betydelig, sier vi at glemsomhet har skjedd. I tillegg er det i mange tilfeller lett å kvantifisere hvor mye det har gått tapt hvor mye tid vi har tatt for å miste en bestemt del av det vi kodifiserte på det tidspunktet.

Hvorfor glemselkurven oppstår?

En fundamental utfordring i psykologien er å forstå hvorfor minner vedvarer når de er kodifisert, eller tvert imot, hvorfor glemsomhet opptrer etter læring. Det er flere tilnærminger som prøver å svare på disse spørsmålene.

Lagringsteorier

Noen lagringsteorier fokuserer på hva som skjer med informasjonen i lagringsfasen. For eksempel, Teorien om forfall står at glemsomhet oppstår fordi minner svekkes, eller dets styrke faller under retensjonsintervallet. Det er noe som skjer med fotsporene på sanden på stranden.

Selv om noen bevis støtter dette synspunktet, få moderne teoretikere beskrive glemsel når det gjelder nedgang i minnet.

På den annen side, Teorien om interferens sier at glemsomhet oppstår fordi hukommelseselementer som konkurrerer med andre under retensjonsintervallet, er oppkjøpt. For eksempel kan oppkjøpet av ny informasjon føre til at vi glemmer tidligere informasjon (retroaktiv forstyrrelse). Det skjer når et problem har mange setninger og komplekser i stedet for en og enkel, til slutt mister vi.

På samme måte kan tilstedeværelsen av tidligere informasjon forstyrre uttrykket av et nylig dannet minne (proaktiv interferens). For eksempel vil vi huske bedre telefonnummeret til noen hvis det ser ut som vårt.

"Få samtidige forskere i minnet beskriver glemsel når det gjelder nedgang i minnet"

Teorier om gjenoppretting

Teorier om utvinning hevder at Oblivion er konsekvensen av en feil i informasjonsopphenting under utførelsesfasen. Det vil si at minneselementet "overlever" retensjonsintervallet, men motivet kan enkelt ikke få tilgang til det.

En god analogi ville være å se i et bibliotek for en bok som ikke var plassert på hyllene. Boken er i biblioteket (informasjonen er intakt), men kan ikke bli funnet (motivet kan ikke hente informasjonen). Mye av moderne minneforskning støtter dette synspunktet.

Ebbinghaus glemselkurven

Den enkle gangen synes å ha en negativ effekt på evnen til å beholde. Som vi allerede har nevnt, var det Ebbinghaus (1885) som først systematisk studerte tap av informasjon i minnet over tid, definerer det som er kjent som Ebbinghaus glemsomhetskurven. Konseptet "kurve" refererer til grafen som oppsto som følge av undersøkelsene.

Vi har allerede sett at han selv var gjenstand for hans undersøkelser og det studien besto av å lære lister over tretten stavelser som han gjentok til han ikke gjorde feil i to påfølgende forsøk. Senere vurderte han evne til oppbevaring med intervaller mellom tjue minutter og en måned. Fra denne typen eksperimenter bygget han sin berømte kurve av glemsel.

"En av konklusjonene fra Ebbinghaus var at den enkle gangen har en negativ effekt på evnen til å beholde"

Hvilke resultater oppnådde Ebbinghaus??

Disse resultatene forsøker å forklare hvor lenge et innhold i minnet kan oppbevares hvis det ikke blir vurdert tilstrekkelig. Resultatene i studiene viste at Oblivion oppstod selv etter de korteste intervaller. Han fant også at med ikke-signifikant materiale og dermed uten forening, glemte økt etter hvert som tiden gikk, mye i begynnelsen og langsommere etterpå. Så, hvis vi plotter denne informasjonen, ville vi se hvordan kurven med glemsel passer til en logaritmisk kurve.

så, Den glemme kurven illustrerer tapet av minne over tid. Et relatert konsept er intensiteten til minnet, som indikerer hvor lenge et innhold holdes i hjernen. Jo mer intens et minne er, jo lenger blir det.

En typisk graf av den glemme kurven viser hvordan om noen dager eller uker er halvparten av det vi har lært glemt, med mindre vi vurderer det. Han fant også at hver gjennomgang tillot det neste å være mer fjernt i tide hvis vi ønsket å beholde samme mengde informasjon. Så, hvis vi ønsker å huske noe, kanskje den første vurderingen skal gjøres på det tidspunktet, slik at følgende gjennomgang vi kan gjøre når mer tid er gått.

Kurven til minnet har en bratt skråning når du husker tullmateriale, som gjorde Ebbinghaus. Det er imidlertid nesten flatt når det gjelder traumatiske opplevelser. På den annen side kan en liten skråning skyldes mer enn karakteristikkene til informasjonen, som den er implicit gjennomgått (f.eks. Når du gjenopplever erfaringer, når du bruker alfabetet når du søker i en ordbok).

Et praktisk eksempel på hvor fort dataene glemmes, og dermed av den glemme kurven, hvis det ikke er noen gjennomgang mellom midler, er som følger: En dag etter at du har studert og ikke har gjennomgått, kan du glemme 50% av Jeg studerte det. 2 dager senere, det du husker, når ikke 30%. 1 uke senere, vil du være heldig hvis du kan huske mer enn 3%.

bibliografi:

Tarpy, R. (2000). Læring: Moderne teori og forskning. Madrid: Mc Graw Hill. Bower, G. Hilgard, E. (1989) Teorier om læring. Mexico: Trillas. Gifter for minnet I denne artikkelen forteller vi deg hvilke faktorer som kan bli de verste fiender i minnet ditt, noe som øker din daglige rot. Les mer "